img-ads
Všeobecná bezpečnost Zprávy z médií

Praha kupuje izraelské rakety za 13,7 miliardy. Cenu ale neposoudil znalec

single-image
img-ads

Ministerstvo obrany si pořídí protiletadlový raketový systém Shorad. Nákup izraelské technologie, která je nakonec mnohem dražší, než bylo v plánu, však proběhl bez soutěže a finální cenu navíc neposoudil nezávislý znalec.

Lubomír Metnar se těsně před volbami pouští do nákupního kvapíku. Po francouzských houfnicích Caesar za 8,52 miliardy korun se rozhodl, že do 8. října podepíše další strategický kontrakt. Pořízení čtyř baterií izraelského protiletadlového systému Spyder spolkne 13,7 miliardy, dalších 7,6 miliardy pak související servisní smlouva. Podle zjištění CNN Prima NEWS by resort chtěl nákup i servis posvětit v pondělí 20. září.

Přitom ještě před několika měsíci ministerstvo obrany tvrdilo, že za obchod chce dát maximálně 10 miliard korun. I přes tak razantní zdražení ovšem resort nemá v ruce znalecký posudek, který by posoudil, zda je cena v místě a čase obvyklá. „S ohledem na komplexnost a jedinečnost pořizovaného systému se nenašel externí znalec, který by cenu posoudil,“ reagoval Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany.

Letouny Casa

O jak velký zádrhel jde, dokazuje třeba nákup letounů Casa z roku 2009. Právě kvůli tomu, že obchod ministerstvo obrany uzavřelo bez znaleckého posudku, skončila před soudem bývalá ministryně Vlasta Parkanová a její náměstek Jiří Staněk.

Aby se tahle situace neopakovala, ministerstvo si pořídilo alespoň náhradní „certifikát“, za nímž stojí několik expertů z armády a brněnské Univerzity obrany. „Komise konstatovala, že cena je v pořádku a že pořizovaný materiál odpovídá potřebám armády. „Disponujeme i oficiálním dopisem izraelské vlády, že cena je v místě a čase obvyklá a pro Českou republiku výhodná,“ pokračoval Pejšek.

Nákup raketového systému Spyder zdražil i navzdory tomu, že zástupci ministerstva obrany v minulých měsících s Izraelci vedli dlouhé rozhovory o slevě. „Navýšení ceny oproti studii proveditelnosti ale souvisí i s transferem části výroby do České republiky v rámci průmyslové spolupráce a vývojem a výrobou nových dílčích komponent,“ doplnil Pejšek.

Odsuny nákupů

Zdražení nastalo i proto, že ministerstvo obrany pod vedením hnutí ANO nákup několikrát odsunulo a ceny mezitím vyrostly. A zpoždění může i za to, že Lubomír Metnar podepíše zásadní kontrakt až těsně před volbami. Takové „last minute“ nakupování působí poměrně kontroverzně. Mluvčí Jan Pejšek své kolegy hájí tím, že nákup nelze dále odkládat, protože by mohlo dojít k dalšímu navýšení ceny.

Pořízení raketového systému Spyder je další miliardovou izraelskou technologií, kterou Česká republika pořizuje bez soutěže, pouze na základě mezivládní dohody. V roce 2019 tak za 3,5 miliardy koupila mobilní radary MADR.

Zdroj: https://cnn.iprima.cz

img-ads

MOHLO BY SE VÁM LÍBIT