img-ads
Krimi Magazín Všeobecná bezpečnost Zbraně Zprávy z médií

Drony Pronikají do Francouzských Věznic za účelem doručit zbraně i drogy. Jak se s tím francouzské věznice plánují vypořádat?

single-image
img-ads

Francouzské věznice čelí závažnému problému, kdy stovky dronů tajně dodávají nelegální zboží, včetně drog a zbraní. Tyto malé bezpilotní letouny, operované s diskrétností v nočních hodinách, přistávají většinou nepozorovaně na území francouzských věznic. Zpravidla jsou řízeny zvenčí a slouží k dodávání drog, zbraní a mobilních telefonů odsouzencům, kteří by si tato předměty nemohli legálně pořídit uvnitř věznice. Ochrana věznic se potýká s tímto problémem a dokáže odhalit jen malý zlomek těchto dodávek, jak informoval deník Le Monde. V reakci na tuto situaci plánují věznice instalaci rušičů signálu.

V září se francouzské policii podařilo zadržet čtyři muže, z nichž tři byli bratři, a byli odpovědni za organizaci distribuce zakázaných předmětů do věznic na západě Francie. Do čtyř věznic se jim podařilo infiltrovat až půldruhého kilogramu drog a velké množství mobilních telefonů.

Tento policejní úspěch je však podle úřadů pouze výjimkou. V tomto roce bylo zaznamenáno již přes 600 přeletů nebo pokusů o ně, zatímco v celém loňském roce to bylo méně než třicetkrát.

Ronan Roudaut, úředník ve věznici v Bordeaux, řekl: „Je to absolutní katastrofa. Podaří se odhalit pouze zlomek zásilek přepravovaných drony, a šance na odhalení je téměř nulová.“

Kromě mobilních telefonů a střelných zbraní jsou drogy, konkrétně kokain a hlavně hašiš, oblíbenými předměty, které se dostávají do věznic. Dokonce již dostaly doručovací služby od vězňů přezdívku „Uber shit“. Průměrná hmotnost přepravovaných balíků je mírně přes půl kilogramu.

Drony obvykle operují v noci, aby měly lepší šanci uniknout z dohledu kamer. Mathilde Carillová, dozorkyně ve věznici v Nimes, popsala běžný postup tak, že dron přistane na úrovni okna vězeňské cely, a zloděj nebo drogový kurýr vysune ruku skrz poškozenou mříž a převezme zásilku.

Podle policie jsou zločinci schopni celý tento proces řídit zevnitř věznice pomocí mobilního telefonu. Objednávají si drogu, a kurýr ovládající dron ji může doručit během několika minut. Platby často probíhají také přes mobilní telefon. Příjemci zásilek poté prodávají drogy ostatním vězňům, a to často za třikrát až čtyřikrát vyšší ceny než venku na svobodě.

I když někteří dronoví operátoři pocházejí přímo z kriminálních gangů, k nimž patří i objednavatelé, stále častěji se jedná o specializované skupiny, které nabízejí své služby vězňům na zakázku. Tyto skupiny dosahují významných zisků; při některých zátazích byly nalezeny luxusní vozy, drahé šperky a tisíce eur v hotovosti.

Francouzské úřady se pokoušejí analyzovat situaci a připravují protiopatření. Plánují vybavit alespoň část věznic rušiči signálu pro drony. Do konce tohoto roku by mělo být těchto zařízení nainstalováno v 50 věznicích za částku čtvrt milionu eur (asi šest milionů korun) a další věznice budou následovat v příštím roce. Laurent Ridel, vedoucí vězeňské správy, upozornil, že tato technologie je stále ve vývoji, ale již nyní dosahuje úspěšnosti rušení signálu kolem 90 procent.

Zdroj: novinky.cz

img-ads

MOHLO BY SE VÁM LÍBIT